Tel. 505 301 788, e-mail: , adres: Kraków, ul. Liściasta 6, godz. Pn-Pt 7:00-17:00

Zadania dydaktyczne na piątek 08.05.2020 dla grupy II ul. Liściasta

1. Słuchanie opowiadania na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena „Księżniczka na ziarnku grochu”.

Pokazanie na mapie Europy – Danii.
Mapa Europy, flaga Danii.
Rodzic wskazuje Danię na mapie Europy, podaje nazwę jej stolicy – Kopenhaga. (Dania należy
do UE). Pokazuje flagę Danii.

Przedstawienie autora baśni – duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.

„Był sobie pewnego razu książę, który chciał się ożenić z księżniczką, ale to musiała być prawdziwa księżniczka. Jeździł więc po całym świecie, żeby znaleźć prawdziwą księżniczkę, lecz gdy tylko jakąś znalazł, okazywało się, że ma jakieś „ale”. Księżniczek było dużo, jednak książę nigdy nie mógł zdobyć pewności, że to były prawdziwe księżniczki. Zawsze było tam coś niezupełnie w porządku. Wrócił więc do domu i bardzo się martwił, bo tak ogromnie chciał mieć za żonę prawdziwą księżniczkę. Pewnego wieczoru była okropna pogoda; błyskało się i grzmiało, a deszcz lał jak z cebra; było strasznie. Nagle ktoś zapukał do bramy miasta i stary król wyszedł otworzyć. Przed bramą stała księżniczka. Ale mój Boże, jakże wyglądała, co uczyniły z niej deszcz i słota! Woda spływała z włosów i sukienki, wlewała się strumykiem do trzewiczków i wylewała się piętami, ale dziewczynka powiedziała, ze jest prawdziwą księżniczką „Zaraz się o tym przekonamy” – pomyślała stara królowa, ale nie powiedziała ani słowa, poszła do sypialni, zdjęła całą pościel, na spód łóżka położyła ziarnko grochu i na nim ułożyła jeden na drugim dwadzieścia puchowych materaców, a potem jeszcze dwadzieścia puchowych pierzyn. I na tym posłaniu miała spać księżniczka. Rano królowa zapytała ją, jak spędziła noc.
− O, bardzo źle – powiedziała księżniczka – całą noc oka nie mogłam zmrużyć! Nie wiadomo, co tam było w łóżku. Musiałam leżeć na czymś twardym, bo mam całe ciało brązowe i niebieskie od sińców. To straszne! Wtedy mieli już pewność, że była to prawdziwa księżniczka, skoro przez dwadzieścia materaców, dwadzieścia puchowych pierzyn poczuła ziarnko grochu. Taką delikatną skórę mogła mieć tylko prawdziwa księżniczka. Książę wziął ja za żonę, bo teraz był pewny, że to prawdziwa księżniczka, a ziarnko grochu oddano do muzeum, gdzie jeszcze teraz można je oglądać, o ile go ktoś nie zabrał. Widzicie, to była prawdziwa historia”.

Rozmowa na temat utworu:
− Z kim chciał ożenić się książę?
− Jak wyglądała księżniczka, która pewnego dnia zapukała do bramy miasta?
− Jak królowa chciała się przekonać, czy jest to prawdziwa księżniczka?
− Czy dziewczyna okazała się prawdziwą księżniczką?

Zabawa ruchowa Podróż po Polsce i po Danii.
Flaga Polski, flaga Danii.
Kiedy Rodzic pokazuje flagę Polski, dzieci naśladują jazdę na rowerach: powoli po terenach górzystych, szybciej po terenach nizinnych. Gdy Rodzic zmienia flagę na duńską, dzieci przesiadają
się do samolotu.

2. Zabawa dydaktyczna Jedziemy windą w europejskim domu.

Zapoznanie dzieci z europejskim domem.
(Prostokątny karton podzielony poprzecznymi liniami na siedem części – dom zaznaczony flagami, na każdym piętrze, kartoniki z kropkami, kartoniki z liczbami, koperty z wyrazami: Niemcy, Anglia, Francja, Grecja, Włochy, Polska, nagranie greckich melodii(youtube),cztery pocztówki z różnych regionów Polski pocięte na sześć części, mapa Europy. Rodzic wskazuje kolejne części domu, a dzieci liczą głośno: Parter, pierwsze piętro, drugie piętro… Dalej opowiada Rodzic: w tym domu jest także winda (Rodzic rysuje z boku domu dwie pionowe linie i na dole przypina pinezką pudełko, np. po zapałkach). Na pierwszym piętrze mieszkają Niemcy, na drugim Anglicy, na trzecim Francuzi, na czwartym Grecy, na piątym Włosi, a na szóstym Polacy. (Rodzic zaznacza kolejne piętra kartonikami z odpowiednią liczba kropek (5-latki) lub liczbami (6-latki).

Zabawa - Jedziemy windą w zaczarowanym domu.
Chętne dziecko wybiera piętro, na które chciałoby wjechać windą. Przesuwa windę w wybrane miejsce. (Rodzic przypina pudełko pinezką). Sprawdza, czy jest na właściwym piętrze, licząc kropki lub odczytując liczby na kartoniku. Następnie odszukuje (wśród kopert) kopertę, na której jest obrazek takiej samej flagi jak na wybranym piętrze. Rodzic odczytuje informacje i zadania umieszczone w kopercie.
− Koperta Niemcy.
Zapraszamy do kraju, który słynie z gościnności. Pięknie wszystkich witamy, my lubimy tutaj gości.
Rodzic pokazuje Niemcy na mapie Europy. Zwraca uwagę, że jest to państwo sąsiadujące z Polską.
Dzieci uczą się niemieckiego powitania Guten Tag – dzień dobry.
− Koperta Anglia.
Rodzic pokazuje Anglię na mapie Europy. Liczy razem z dziećmi po angielsku do sześciu, dzieci podskakują obunóż sześć razy.
− Koperta Francja.
Rodzic pokazuje Francję na mapie Europy. Dzieci liczą, ile kolorów ma flaga francuska, podskakują tyle razy na jednej nodze.
− Koperta Grecja.
Rodzic pokazuje Grecję na mapie Europy. Wspólnie z dziećmi tańczy przy greckich melodiach
− Koperta Włochy.
Dzieci przypominają, jak nazywają się włoskie potrawy oraz mówią kilka znanych słów w języku włoskim.
− Koperta Polska.
Dzieci składają w całość, rozcięte na sześć części pocztówki przedstawiające różne regiony Polski.

Zakończenie zabawy – zjazd na parter, rozmowa na temat europejskiego domu.
Rodzic pyta:
− Na którym piętrze podobało wam się najbardziej?
− Kto mieszkał na szóstym piętrze?
− Na którym piętrze witaliśmy się po włosku?
− Na którym piętrze witaliśmy się słowami Guten Tag?

3. Karty pracy (Załącznik 1)

Ostatnio zmieniany środa, 06 maj 2020 10:38

Pobierz załącznik:

Początek strony