1. Zabawa dydaktyczna Policz, ile jest…
Koperty z liczmanami – sylwetami owadów, duża kostka do gry z oczkami – od 1 do 4 (lub do 5). Dzieci otrzymują koperty, w których są liczmany – sylwety owadów, podają ich nazwy. Następnie dziecko rzuca kostką i wyjmuje z kopert tyle liczmanów, ile oczek jest wyrzucone na kostce. Rodzic sprawdza poprawność wykonania zadania.
2. Zabawa dydaktyczna Rodzina pająków.
Talerzyki papierowe z różną liczbą kropek (po 4 lub 5), czarna farba, flamastry, mokre chusteczki. Dzieci odbijają na talerzykach papierowych kciuk zamoczony w farbie tyle razy, ile jest kropek. Po odbiciu kciuków wycierają ręce mokrymi chusteczkami. Następnie dorysowują flamastrami odnóża, czułki i oczy pająków, pamiętając, że pająki po każdej stronie mają cztery odnóża. Na talerzyku dorysowują pajęczynę.
3. Zabawa z pokazywaniem Lata mucha.
Rodzic recytuje rymowankę, a dzieci głaszczą części ciała wymienione w rymowance:
Lata mucha koło ucha,
lata bąk koło rąk,
lecą ważki koło paszki,
lata pszczoła koło czoła,
lata mucha koło brzucha,
lecą muszki koło nóżki,
biegną mrówki koło główki,
pełznie gąsieniczka koło policzka.
4. Praca plastyczna Owady na łące.
Plastelina lub glina, zielona krepina, nożyczki, tektura lub sztywny karton.
Dzieci wyrabiają plastelinę w dłoniach, nadając jej plastyczną formę. Wykonują podobiznę owada mieszkającego na łące: motyla, pszczołę, osę, mrówkę, bąka, żuka, muchę. Wykonują wspólną makietę łąki – nacinają zieloną krepinę, umieszczają na niej swoje prace. (Można zrobić z masy solnej i po wysuszeniu pomalować farbami).